دوشنبه , ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

کتاب‌هایی که قبل از مرگ باید خواند۱ min read

کتاب‌هایی که قبل از مرگ باید خواند
⏱زمان مطالعه: ۷ دقیقه

کتاب‎هایی که پیش از مرگ باید بخوانید

کتاب‎هایی که پیش از مرگ باید بخوانید

کتاب‌ها، چنان قدرتی دارند که به یک آن، ما را از جایمان، در یک پروژه‌ی سخت کاری یا روابط اجتماعی فرسایشی، جدا کنند. و به سرزمینی ببرند که نوید آرامش یا هیجان می‌دهد. سوال اینجاست که اگر تا به حال سراغ کتاب‌ها نرفته‌ایم یا دل نداده‌ایم. به غرق شدن در جریانشان، باید از کجا شروع کنیم؟ شاید اولین کاری که باید انجام دهیم ، پیدا کردن یک لیست راهنما از کتاب‌هایی است که آن‌قدر تاثیرگذار بوده‌اند. که همیشه در لیست بهترین‌های مردم در سراسر تاریخ ادبیات قرار گرفته‌اند و باید آن‌ها را خواند.

چه زیباست که بنشینیم و با گشودن یک کتاب وارد دنیای جدیدی شویم;، به دورترین نقاط سفر کنیم همه چیز را از دریچه‌ی چشم نویسنده ببینیم.; خودمان را جای قهرمان داستان تصور کنیم و آن وقت چه آسان می‌توانیم; عشق، دل‌شکستگی، دوستی، جنگ، بی‌عدالتی‌ اجتماعی و هزاران تجربه‌ی تلخ و شیرین دیگر را به لطف کتاب نظاره‌گر باشیم.; کتاب‌های زیادی در دنیا نوشته و تحسین شده‌اند، اما بدون ترید هیچ انسانی نمی‌تواند همه کتاب‌های تحسین شده را بخواند.

کسی‌ که کتاب می‌خواند، هزاران زندگی را پیش از مرگ خود تجربه می‌کند . اما کسی‌ که کتاب نمی‌خواند، فقط یک زندگی را تجربه می‌کند.

جورج آر.آر. مارتین

اگر شما عاشق کتاب خواندن باشید ; قطعا همیشه در جستجوی کتاب‌های تازه‌ای هستید . تا به وسیله آن‌ها اشتیاق خود را تسکین بخشید;. خواندن کتاب‌های زیر نه تنها یک باید است;، بلکه اگر تنها شانس خواندن ۱۰ کتاب را در زندگی خود داشته باشید، این کتاب‌ها گزینه مناسبی هستند.

در مجله اینترنتی زالزالک فهرست برترین‌ها و پرفروش‌ترین کتاب‌هایی که باید بخوانید رو گردآوری کردیم.

۱- بیشعوری اثر خاویر کرمنت

همان‌طور که از عنوان کتاب برمی‌آید، این کتاب در مورد بیشعوری است. قالب اصلی کتاب طنز است و بسیار مهم است که این موضوع را مورد توجه قرار دهید. در این کتاب شما باید یک اثر که از نتایج تحقیقات و نظر دانشمندان حوزه‌های مختلف استفاده کرده باشد، روبه‌رو نیستید.

نویسنده در ابتدای کتاب، مقدمه‌ای از زندگی خودش و اینکه چطور متوجه شده آدم بیشعوری است ارائه می‌کند و توضیح می‌دهد که چگونه رفتار خود را اصلاح کرده است و حالا می‌خواهد به دیگر بی‌شعورها هم کمک کند تا آن‌ها خودشان را اصلاح کنند. خاویر کرمنت اعتقاد دارد که شاید نتوان تعریف دقیقی از بیشعوری ارائه کرد اما می‌توان به‌راحتی آن را تشخیص داد.

یک دلیل ساده برای گرایش
آدم ها به “بیشعوری” این است
که با بیشعوری زودتر میتوان
به هدف و منظور رسید … !

کتاب بیشعوری از خاویر کرمنت
کتاب بیشعوری از خاویر کرمنت ( ترجمه محمود فرجامی )

بی‌شعورها همیشه وجود داشته‌اند و اکنون بیشتر از همیشه وجود دارند. تمام آنچه درباره تاریخ بی‌شعوری باید دانست، همین است.

۲- شازده کوچولو اثر آنتوان دوسنت اگزوپرى

کتاب شازده کوچولو اثر آنتوان دوسنت اگزوپرى ترجمه احمد شاملو
کتاب شازده کوچولو اثر آنتوان دوسنت اگزوپرى ( ترجمه احمد شاملو )

شازده کوچولو” تقریبا همواره در ابتدای لیست پرفروش ترین کتاب های ایران قرار دارد. این کتاب که توسط آنتوان دو سنت اگزوپری فرانسوی نوشته شده است. نخستین بار در سال ۱۹۴۳ در نیویورک منتشر شد این کتاب به بیش از ۲۸۰ زبان و گویش ترجمه شده است.

با فروش بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه یکی از پرفروش ترین کتاب های تاریخ جهان می باشد. و و به عنوان بهترین کتاب قرن ۲۰ در فرانسه انتخاب شده است. در ایران نیز این کتاب همچنان پر فروش می باشد و به قلم زیبای احمد شاملو ترجمه شده است.

داستان این کتاب در مورد بیان دوست داشتن و فلسفه عشق بیان شده است; که بیان کننده کودکی است. که در سیارکی به نام ۶۱۲-ب آمده است و سوالات بسیاری از آدم ها دارد.

شازده کوچولو پرسید: دوست داشتن بهتره یا دوست داشته شدن؟. روباه جواب داد: کدوم یکی برای پرنده مهمتره؟ بال چپ یا بال راست؟

۳- شوخی اثر میلان کوندرا

کتاب شوخی اثری از میلان کوندرا ترجمه فروغ پوریاوری
کتاب شوخی اثری از میلان کوندرا ( ترجمه فروغ پوریاوری )

کتاب شوخی، رمانی نوشته ی میلان کوندرا است که به داستان زندگی مردی به نام لودویک یان می پردازد. این اثر، ماجراهای اتفاق افتاده برای لودویک از دوران بلوغ تا ۳۷سالگی را پی می گیرد اما به صورت خطی این اتفاقات را روایت نمی کند و در عوض، بر چگونگی تأثیر کارهای یان بر دیگران و اطرافیان نزدیک به او تمرکز دارد.

این رمان درخشان که درباره ی عشقی نافرجام و انتقامی به ثمر نرسیده است، در بسیاری از موارد به خاطر اشارات و مفاهیم سیاسی اش مورد توجه قرار گرفته است. اما اکنون، پس از گذشت چندین دهه از انتشار اولیه ی کتاب و سال ها پس از فروپاشی حکومت دست نشانده ی چک اسلواکی، می توان این اشارات سیاسی را آزادانه تجزیه و تحلیل کرد و آن ها را جزء ارزش های کتاب به حساب آورد. رمان شوخی، اثری بزرگ، تفکربرانگیز و تکان دهنده است که به مسئله ی جاودانه ی هستی انسان، نگاهی نو می اندازد.

خلاصه کتاب:

رمان شوخی رمانی است در ۷ فصل که هر فصل از زبان یکی از شخصیت ها بیان می شود; شخصیت اصلی کتاب مردی به نام لودویک است که در زمان جوانی کمونیستی سرسخت بوده; ولی به خاطر یک شوخی ساده از حذب اخراج می شود ; و هرگز نمی تواند. این اتفاق را فراموش کند. او کینه اش را حفظ می کند; و به دنبال انتقام است.

داستان تمرکز زیادی روی مایه های روان شناختی داره; و اولا که نشون می ده شوخی های ساده چه بازی های بزرگی را ایجاد می کنند. و از طرف دیگه نقش بخشش و کینه رو در زندگی نشون میده ; میگه اگه از کسی دلخورید همون موقع بگید. چون بعد از گذشت سال ها و حمل کردن بار کینه زمانی میرسه که می بینید; اون فرد و عقایدش عوض شده و عملا انتقام معنایی نداره;!

دشمنان نیستن که انسان‌ها را به تنهایی و انزوا محکوم می‌کنند، دوستان‌اند.

۴- دن کیشوت اثر سروانتس

دانلود کتاب دن کیشوت از سروانتس ترجمه محمد قاضی
دانلود کتاب دن کیشوت از سروانتس ( ترجمه محمد قاضی )

دن کیشوت، نام رمانی نوشتهٔ نویسندهٔ اسپانیایی میگل سروانتس ساآودرا (۱۶۱۶–۱۵۴۷) است.
«دن کیشوت» زندگی فردی را به مخاطب نشان می‌دهد که دچار توهم است و وقت خود را با خواندن آثار ممنوعه می‌گذراند. «دن کیشوت» یکی از نخستین رمان‌هایی است که به زبان‌های نوین اروپایی نوشته شده و سروانتس بخش بیشتر آن را در زندان نوشته‌است.

خلاصه کتاب:

در زمان روایت داستان نوشتن و خواندن آثاری که به شوالیه ها می‌پرداخت ممنوع بود و شخصیت اصلی داستان خود را جای یکی از همین شوالیه‌ها می‌بیند و دشمنانی فرضی در برابر خود می‌بیند که اغلب کوه‌ها و درخت‌ها هستند. «دن کیشوت» پهلوانی خیالی و بی‌دست‌وپاست که گمان می‌کند شکست‌ناپذیر است.
او به سفرهایی طولانی می‌رود و در میانه همین سفرهاست که اعمالی عجیب و غریب انجام می‌دهد.
وی که هدفی جز نجات مردم از ظلم و استبداد حاکمان ظالم ندارد نگاهی تخیلی به اطرافش دارد و همه چیز را در قالب ابزار جنگی می‌بیند.

دن کیشوت یکی از زیباترین، عالی‌ترین و بزرگ‌ترین داستان‌های جهان است و به اعتقاد بسیاری بهترین رمان اسپانیایی نیز می‌باشد. خواندن این اثر از سروانتس، با ترجمه درخشان و حیرت‌انگیز محمد قاضی برای همیشه در ذهن شما ماندگار خواهد شد. محمد قاضی این رمان را از فرانسوی به فارسی ترجمه کرده است.

دن کیشوت دو جلد دارد که جلد اول آن نخستین بار در سال ۱۶۰۵ به چاپ رسید و از همان آغاز در اسپانیا و پرتغال مورد استقبال بی‌نظیری قرار گرفت. جلد دوم دن کیشوت پس از ده سال، یعنی در سال ۱۶۱۵ منتشر شد.

نقاشی که بر روی جلد رمان دن کیشوت مشاهده می‌کنید، اثر اونوره دومیه، نقاش فرانسوی است. پابلو پیکاسو نیز یک نقاشی از دن کیشوت و مهترش ترسیم کرده که در ابتدای کتاب آمده است.

مردم در این عصر و زمانه، سراغ دارایی و ثروت را بیش از علم و معرفت می گیرند. و خری که آراسته به زر و زیور باشد بیش از اسبی که پالان بر پشتش نهاده باشند جلوه دارد.


۵- راز داوینچی اثر دن براون

دانلود کتاب راز داوینچی از دن براون ترجمه حسین شهرابی
دانلود کتاب راز داوینچی از دن براون ( ترجمه حسین شهرابی )

راز داوینچی نام رُمانی کارآگاهی و ماجرایی است از نویسنده ی آمریکایی، دن براون که از فروش و استقبال گسترده‌ای در سراسر جهان برخوردار بوده‌است.

این رمان در سال ۲۰۰۳ بازار را تسخیر کرد و فروشش حتی از مجموعه هری پاتر نیز پیشی گرفت. تا می ۲۰۰۶ بیش از ۶۰ میلیون نسخه از این کتاب به فروش رسیده است و به ۴۴ زبان (از جمله فارسی) ترجمه شده است.

محبوبیت و شهرت این کتاب به جایی رسید که شرکت‌های مسافرتی در سرتاسر دنیا، تورهایی ایجاد کرده‌اند که حول وقایع این کتاب می‌گردد. و شرکتهایی مثل شرکت «راوینچیز» مسابقاتی با استفاده از مفاهیم کتاب ایجاد کرده‌اند. در ضمن یک فیلم سینمایی و یک بازی ویدئوئی نیز بر اساس آن ساخته شده‌اند.

خلاصه کتاب:

رمان «راز داوینچی» اثر «دن براون» و ترجمه‌ی «حسین شهرابی» است. این رمان یکی از رمان‌های پرفروش است.; رابرت لنگدان، استاد نمادشناسی و تاریخ، برای سخنرانی به پاریس رفته. که پلیس برای مشاوره درباره‌ی قتلی مرموز به سراغش می‌آید; رییس موزه‌ی لوور در موزه به قتل رسیده و جسدش در وضعیت عجیب و ترسناکی قرار گرفته است.

در کنار جسد، معماهایی گیج‌کننده نوشته شده که پلیس تصور می‌کند پرده از راز قتل او برمی‌دارد و لنگدان باید در رمزگشایی از آن‌ها به پلیس کمک کند. در این بین، رمزشناس فرانسوی، سوفی نُوو، به لنگدان ملحق می‌شود و همراه با هم می‌فهمند که تمام این رازها به‌نحوی با نقاشی‌ها و یادداشت‌های لئوناردو داوینچی مرتبط است.

اما درعین‌حال پای رازی تاریخی در میان است، رازی که گویا می‌تواند جهان را زیر و زبر کند و باعث شود تا تاریخ را از نو بنویسند. متأسفانه، فرقه‌ی مذهبی تندرویی هم همزمان به دنبال دستیابی به این اسرار است که از کشتن ابا ندارد. اگر لنگدان و نوو نتوانند معماها را حل کنند،; حقیقت بزرگ تاریخی یا تا ابد از دست می‌رود یا به دست کسانی می‌افتد که می‌خواهند نابودش کنند.»

اگر بمیرم، حقیقت از دست می‌رود. باید این راز را به کسی بسپارم


این لیست به روز رسانی می‌شود. پس نظرتون درباره کتابها رو با ما در میان بگذارید

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: ۲ میانگین: ۵]

همچنین ببینید

جملات عاشقانه که زنان را مجذوب میکند

جملات عاشقانه که زنان را مجذوب میکند

⏱زمان مطالعه: 4 دقیقه زنان و مردان دنیای متفاوتی از یکدیگر دارند و شاید جملاتی که یک زن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *