دوشنبه , ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

۹ خاصیت شگفت انگیز زالزالک برای سلامتی۳ min read

۹ خاصیت چشمگیر زالزالک برای سلامتی
⏱زمان مطالعه: ۹ دقیقه

انواع توت های زالزالک میوه هایی ریز هستند که روی درختان و بوته هایی معلق رشد می کنند. این میوه شامل صدها نوع است که معمولاً در اروپا ، آمریکای شمالی و آسیا یافت می شود.

انواع توت ها دارای تغذیه ای بوده و دارای طعم ترش ، لکه دار و شیرینی ملایم هستند و از رنگ زرد تا قرمز عمیق تا سیاه برخوردار هستند.

۹ خاصیت چشمگیر زالزالک برای سلامتی

قرن هاست که از توت زالزالک به عنوان داروی گیاهی برای مشکلات گوارشی ، نارسایی قلبی و فشار خون بالا استفاده می شود. در حقیقت ، این بخش اساسی در طب سنتی چینی است.

خواص سلامتی زالزالک

۱. سرشار از آنتی‌اکسیدان

زالزالک سرشار از آنتی‌اکسیدان است

توت زالزالک منبع غنی از پلی فنول ها است که ترکیبات آنتی اکسیدانی قدرتمند موجود در گیاهان هستند

آنتی اکسیدان ها به خنثی کردن مولکول های ناپایدار بنام رادیکال های آزاد کمک می کنند که می توانند در صورت وجود در سطح بالا به بدن شما آسیب برساند. این مولکول ها می توانند از رژیم غذایی ضعیف و همچنین سموم محیطی مانند آلودگی هوا و دود سیگار ناشی شوند.

پلی‌فنول‌ها آنتی‌اکسیدان‌های مفیدی هستند که مزیت‌های فراوانی برای سلامتی دارند. این ترکیبات خطر ابتلا به موارد زیر را کاهش می‌دهند:

 • بعضی از انواع سرطان؛
 • دیابت نوع ۲؛
 • آسم؛
 • بعضی از عفونت‌ها؛
 • مشکلات قلبی؛
 • پیری زودرس پوست.

اگرچه تحقیقات اولیه امیدوار کننده است ، برای ارزیابی اثرات توت زالزالک بر خطر بیماری ، مطالعات بیشتری لازم است.

۲. خواص ضدالتهابی

زالزالک خواص ضدالتهابی دارد

توت زالزالک ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد که می تواند سلامتی شما را بهبود بخشد. التهاب مزمن به بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت نوع ۲ ، آسم و برخی از سرطان ها مرتبط است.

در مطالعه ای روی موش های مبتلا به بیماری کبد ، عصاره توت زالزالک میزان ترکیبات التهابی را به میزان قابل توجهی کاهش داد. از این گذشته ، تحقیقات در موش های مبتلا به آسم نشان داد که مکمل عصاره توت زالزالک باعث کاهش التهاب به میزان قابل توجهی علائم آسم می شود.

با توجه به این نتایج امیدوار کننده از مطالعات حیوانات و لوله آزمایش ، دانشمندان معتقدند که این مکمل ممکن است مزایای ضد التهابی در انسان داشته باشد. با این حال ، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۳. کاهش فشارخون

زالزالک فشارخون را کاهش می‌دهد

در طب سنتی چینی ، توت زالزالک یکی از رایج ترین غذاها برای کمک به درمان فشار خون بالا است.

چندین مطالعه روی حیوانات نشان می دهد که زالزالک می تواند به عنوان عروق خونی عمل کند ، به این معنی که می تواند رگهای خونی منقبض را شل کند و در نهایت فشار خون را کاهش دهد.

در یک مطالعه ۱۰ هفته ای در ۳۶ بیمار مبتلا به فشار خون خفیف ، افرادی که روزانه ۵۰۰ میلی گرم عصاره زالزالک مصرف می کنند ، فشار خون را کاهش ندادند ، اگرچه گرایش به سمت کاهش فشار خون دیاستولیک (پایین ترین قرائت) نشان دادند.

یک مطالعه ۱۶ هفته دیگر در ۷۹ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ و فشار خون بالا ، مشاهده کرد که افرادی که روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم عصاره زالزالک تهیه می کردند ، در مقایسه با گروه های دارونما پیشرفت بیشتری در فشار خون داشتند.

با این وجود ، یک مطالعه مشابه در ۲۱ نفر با فشار خون خفیف معتاد ، هیچ تفاوتی بین گروه عصاره زالزالک و دارونما نشان نداد.

۴. کاهش چربی خون

زالزالک چربی خون را کاهش می‌دهد

برخی از مطالعات نشان می دهد که عصاره زالزالک ممکن است سطح چربی خون را بهبود بخشد. کلسترول و تری گلیسیریدها دو نوع چربی هستند که همیشه در خون شما وجود دارد. در سطح طبیعی ، آنها کاملاً سالم هستند و نقش بسیار مهمی در تولید هورمون و انتقال مواد مغذی در بدن دارند.

با این حال ، عدم تعادل چربی خون ، به ویژه تری گلیسیریدهای زیاد و کلسترول HDL پایین (خوب) ، در آترواسکلروز یا ایجاد پلاک در رگ های خونی شما نقش دارند. اگر پلاک به تجمع خود ادامه دهد ، می تواند یک رگ خونی را به طور کامل مسدود کند و منجر به حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

در مطالعه‌ای، موش‌هایی که دو دُز متفاوت از عصاره زالزالک دریافت کردند، سطح کلسترول تام خون (total cholesterol) و کلسترول بد (LDL) پایین‌تری داشتند؛ سطح تری‌گلیسیرید کبد آنها نیز در مقایسه با موش‌هایی که این عصاره را دریافت نکرده بودند، ۲۸ تا ۴۷ درصد پایین‌تر بود.

به طور مشابه ، در یک مطالعه روی موش های دارای رژیم غذایی با کلسترول بالا ، هم عصاره زالزالک و هم داروی کاهش دهنده کلسترول سیمواستاتین کلسترول کل و تری گلیسیریدها را به طور یکسان کاهش می دهند ، اما این عصاره همچنین باعث کاهش کلسترول LDL (بد) می شود.

اگرچه این تحقیق امیدوار کننده است ، برای ارزیابی تأثیر عصاره زالزالک بر چربی های خون ، مطالعات بیشتری لازم است.

۵. کمک به گوارش و هضم غذا

۹ خاصیت چشمگیر زالزالک برای سلامتی

انواع توت ها و عصاره زالزالک قرن ها است که برای درمان مشکلات گوارشی ، به ویژه سوء هاضمه و درد معده مورد استفاده قرار می گیرد. انواع توت ها حاوی فیبر هستند که ثابت شده است با کاهش یبوست و عمل به عنوان یک پروبیوتیک به هضم غذا کمک می کند.

پری بیوتیک ها باکتری های روده سالم شما را تغذیه می کنند و برای حفظ هضم سالم بسیار مهم هستند. یک مطالعه مشاهده ای در افراد مبتلا به هضم کند ، نشان داد که هر گرم اضافی فیبر در رژیم غذایی باعث کاهش زمان بین حرکات روده حدود ۳۰ دقیقه می شود.

علاوه بر این ، یک مطالعه موش مشاهده کرده است که عصاره زالزالک زمان حمل و نقل مواد غذایی در دستگاه گوارش را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. این بدان معنی است که غذا با سرعت بیشتری از طریق دستگاه گوارش شما حرکت می کند ، که ممکن است سوء هاضمه را کاهش دهد.

علاوه بر این ، در یک مطالعه در موش صحرایی با زخم معده ، عصاره زالزالک همان اثر دارویی ضد زخم را روی معده به عنوان یک داروی ضد زخم به نمایش گذاشت.

۶. جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو یکی از خواص زالزالک است

توت زالزالک حتی ممکن است از ریزش مو جلوگیری کند و این میوه یکی از مواد تشکیل‌دهندهٔ رایج در محصولات رشد و تقویت مو است.

یک مطالعه در موش صحرایی نشان داد که عصاره زالزالک کوهی رشد مو را تحریک می کند و تعداد و اندازه فولیکول های مو را افزایش داده و موهای سالم تری را تقویت می کند.

اعتقاد بر این است که محتوای پلی فنول موجود در توت زالزالک باعث این اثر مفید می شود. با این وجود ، تحقیقات در این زمینه محدود است و مطالعات انسانی لازم است

۷. کاهش اضطراب

کاهش اضطراب

زالزالک اثر آرام بخش بسیار خفیفی دارد ، که ممکن است به کاهش علائم اضطراب کمک کند .

در مطالعه‌ای در مورد تأثیر زالزالک بر فشار خون ، در حالی که افرادی که عصاره زالزالک را مصرف نکردند ، میزان اضطراب قابل توجهی پایین ندیدند ، گرایش به کاهش اضطراب وجود داشت.

در یک مطالعه دیگر در ۲۶۴ نفر مبتلا به اضطراب ، ترکیبی از گل زالزالک ، منیزیم و گل خشخاش کالیفرنیا ، در مقایسه با دارونما میزان اضطراب را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. هنوز معلوم نیست چه نقشی در زالزالک بطور خاص بازی کرده است.

با توجه به اینکه عوارض جانبی کمی در مقایسه با داروهای سنتی ضد اضطراب دارد ، زالزالک همچنان به عنوان یک درمان بالقوه برای اختلالات سیستم عصبی مرکزی مانند اضطراب و افسردگی مورد بررسی قرار گرفته است.

با این حال ، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. اگر می خواهید یک مکمل زالزالک را برای مدیریت اضطراب خود امتحان کنید ، هیچ یک از داروهای فعلی خود را قطع نکنید و حتماً آن را با پزشک خود صحبت کنید.

۸. درمان نارسایی قلبی

زالزالک برای درمان نارسایی قلبی

توت زالزالک به دلیل کاربرد آن در کنار داروهای سنتی در درمان نارسایی قلبی بیشتر شناخته شده است.

بررسی ۱۴ مطالعه تصادفی شده در بیش از ۸۵۰ نفر نتیجه گرفت که افرادی که عصاره زالزالک را همراه با داروهای نارسایی قلبی خود مصرف کرده اند ، عملکرد بهتر قلب و تحمل ورزش را تجربه کرده اند. آنها همچنین تنگی نفس و خستگی کمتری را تجربه کردند.

از این گذشته ، یک مطالعه مشاهده ای ۲ ساله در ۹۵۲ نفر مبتلا به نارسایی قلبی نشان داد که افرادی که با عصاره توت زالزالک مصرف می کنند نسبت به افرادی که مکمل آن نبودند ، دارای خستگی ، تنگی نفس و تپش قلب بودند.

گروهی که از توت زالزالک استفاده کردند ، برای مدیریت نارسایی قلبی خود نیز به داروهای کمتر نیاز داشتند.

سرانجام ، یک مطالعه بزرگ دیگر در بیش از ۲،۶۰۰ نفر مبتلا به نارسایی قلبی نشان داد که مصرف مکمل توت زالزالک ممکن است خطر مرگ ناگهانی ناشی از قلب را کاهش دهد.

افراد مبتلا به نارسایی قلبی اغلب تشویق می شوند علاوه بر داروهای فعلی ، انواع توت زالزالک را مصرف کنند ، زیرا این مکمل با عوارض جانبی اندکی در نظر گرفته می شود.

۹. آسان به رژیم غذایی خود اضافه کنید

زالزالک را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم

البته پیدا کردن زالزالک، کار ساده‌ای نیست و به‌راحتی نمی‌توانیم آن را در فروشگاه‌های مواد غذایی محله‌مان پیدا کنیم؛ ولی برای تهیه زالزالک می‌توانیم به بازارهای میوه‌‌وتره‌بار به‌ویژه فروشگاه‌های مواد غذایی سالم و بهداشتی مراجعه کنیم یا دمنوش و عصارهٔ آن را به‌صورت اینترنتی بخریم.

روش‌های استفاده از خواص زالزالک

روش‌های استفاده از خواص زالزالک

شما می توانید زالزالک را به روش های مختلفی به رژیم غذایی خود اضافه کنید:

 • خام: زالزالک خام مزه‌ای ترش و کمی شیرین دارد و می‌تواند میان‌وعدهٔ بسیار خوبی باشد؛
 • چای: می‌توانید چای زالزالک آماده را بخرید یا با خشک کردن میوه، گل‌ها و برگ‌های این گیاه چای تهیه کنید؛
 • مربا و دسر: زالزالک میوه خوش‌طعمی است؛ می‌توانید با آن مربا و شربت تهیه کنید یا از آن در پخت کیک و شیرینی استفاده کنید؛
 • سرکه و ترشی: با تخمیر زالزالک می‌توانید سرکه‌ای خوش‌طعم تهیه کنید و از آن به‌عنوان چاشنی در سس سالاد استفاده کنید؛
 • مکمل های غذایی: می‌توانید از مکمل و عصاره زالزالک استفاده کنید. این مکمل به‌صورت پودر، قرص یا مایع عرضه می‌شود.

توصیه‌هایی برای استفاده از مکمل‌های زالزالک

۹ خاصیت چشمگیر زالزالک برای سلامتی

مکمل های توت زالزالک معمولاً حاوی توت به همراه برگ و گل است. اگرچه ، بعضی از آنها فقط برگ و گل ها را شامل می شوند ، زیرا منبع غلیظ آنتی اکسیدان از خود توت هستند.

مارک های مختلف و اشکال مکمل های زالزالک توصیه های دوزهای مختلفی دارند.

طبق یک گزارش ، حداقل دوز مؤثر عصاره زالزالک برای نارسایی قلبی ۳۰۰ میلی گرم در روز است.دوزهای معمولی ۲۵۰-۵۰۰ میلی گرم است که روزانه سه بار مصرف می شود. به خاطر داشته باشید که مکمل ها توسط سازمان غذا و داروی (FDA) یا هر نهاد حاکم دیگری تنظیم نمی شوند.

بنابراین ، شناختن اثر واقعی یا ایمنی یک مکمل تقریبا غیرممکن است. همیشه آنها را از منابع معتبر خریداری کنید.

به دنبال محصولاتی باشید که مهر تأیید سازمانهای مستقلی را دریافت کرده اند که اثربخشی و کیفیت مکمل را ارزیابی می کنند ، مانند داروسازی ایالات متحده (USP) ، NSF International یا ConsumerLab.

خلاصه:
زالزالک را به‌شکل‌های مختلفی می‌توانید مصرف کنید. همچنین می‌توانید از مکمل زالزالک استفاده کنید. این مکمل‌ها تحت نظارت هیچ سازمانی نیستند؛ بنابراین حتما آنها را از منابع قابل‌اطمینان تهیه کنید.

عوارض جانبی و موارد احتیاطی

۹ خاصیت چشمگیر زالزالک برای سلامتی

عوارض جانبی بسیار کمی از مصرف توت زالزالک گزارش شده است. با این حال ، برخی افراد از تهوع یا سرگیجه خفیف شکایت کرده اند.

به دلیل تأثیر زیاد آن بر روی قلب ، می تواند بر روی داروهای خاصی تأثیر بگذارد. اگر داروهای قلب ، فشار خون یا کلسترول مصرف می کنید ، قبل از استفاده از مکمل های توت زالزالک با پزشک معالج خود صحبت کنید.

خلاصه:
زالزالک بی‌خطر است و عوارض جانبی اندکی دارد؛ ولی اگر داروهای قلبی مصرف می‌کنید، پیش از شروع مصرف مکمل زالزالک با پزشک خود مشورت کنید.

سخن پایانی

۹ خاصیت چشمگیر زالزالک برای سلامتی

خواص زالزالک تا حد زیادی به‌دلیل آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن است. این میوه مفید دارای فواید سلامتی فراوانی به‌ویژه برای قلب است. بررسی‌ها نشان داده است که زالزالک فشارخون و سطح چربی خون را کاهش می‌دهد.

همچنین در ترکیب با داروهای استاندارد و معمول، نارسایی قلبی را درمان می‌کند. از دیگر خواص زالزالک می‌توان به کاهش التهاب، بهبود رشد موها و کمک به گوارش و هضم غذا اشاره کرد. اگر می‌خواهید این میوه پرخاصیت و مفید را امتحان کنید، بهتر است که پیش از مصرف آن به‌صورت مکمل غذایی، با پزشک خود مشورت کنید.

منبع healthline

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: ۲ میانگین: ۵]

همچنین ببینید

کتاب مردی به نام اوه اثر فردریک بکمن

کتاب صوتی مردی به نام اوه اثر فردریک بکمن

⏱زمان مطالعه: 4 دقیقه کتاب مردی به نام اوه اولین رمان نویسنده سوئدی، فردریک بکمن است که به بیش از ۳۰ زبان دنیا ترجمه شده است. اما استقبال از این کتاب تنها محدود به علاقه‌مندان به رمان نبود. سخت‌ترین منتقدان ادبی نیز بارها و بارها درباره این کتاب مقالاتی را منتشر کرده و از آن به عنوان یکی از خواندنی‌ترین رمان‌های سالهای اخیر نام برده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *